Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Taşımacılığı

Uluslararası taşımacılık malların hızlı ve güvenilir bir şekilde sevki için gün geçtikçe gelişmeye devam ederken bu perspektiften değerlendirdiğimizde kullanılan taşıma moduyla birlikte taşıma işleminde kullanılan araç ve ekipmanlar da daha önemli hale gelmeye başlamıştır. Bir operasyona başlamadan önce yükün niteliği, teslim yeri gibi bazı faktörleri göz önünde bulundurup yaptığımız planlamayla beraber operasyon içerisinde malın taşınacağı araç ve ekipmanın seçimi de oldukça önemlidir.

Günümüzde kapıdan kapıya taşımanın (door to door) önemi gittikçe artmakta. Bununla beraber malların çıkış noktasından varış noktasına kadar tek bir araçla taşınması sadece karayolunda mümkün olabiliyor. Bu nokta da zamandan ve nakitten tasarruf edebilmek için elleçleme aşamasında fazla vakit kaybetmemek ve dolayısıyla da maliyetleri minimum tutmak gerekli. İşte Konteyner Taşımacılığı tam da bu nokta da bize fayda sağlayan bir taşıma şekli olarak karşımıza çıkıyor.

Konteyner Taşımacılığı Avantajları

Konteyner taşımacılığı dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle kullanılıyor. Tekrar tekrar açılmadan tek işlemde taşınabilen bir yapıya sahiptir.

Konteynerler kolay doldurulup boşaltılabiliyor.

Sürekli kullanım özelliği bakımından tekrar tekrar taşınmaya uygundur.

Kombine taşımacılıkta konteyner taşımacılığı zamandan tasarruf ve güvenliği sağlar.

Denizyolu ile yapılan taşımalarda gemiler limanda daha az bekler, maliyet bu sayede ciddi miktarda düşer.

Dayanıklı ve sert yapısının verdiği avantajla içindeki yükü dış etkenlerden korur.

Farklı türde yükler aynı yerde konteyner taşımacılığı sayesinde taşınabilir. Böylece yerden de tasarruf sağlanır.

Konteyner taşımacılığında iki tür vardır. Biri FCL yani tek konteyner içinde aynı şirkete ait aynı ürünün dolu olduğu tür. Diğeri de LCL yani aynı konteyner içinde farklı şirkete ait ürünlerin olduğu türdür. Bu tür farklılığından dolayı ücretlendirme de farklı olur. FCL’de konteyner başına fiyatlandırma olurken; LCL’de ise metreküp başına ücretlendirme yapılır. Bu açıdan hava taşımacılığından daha ucuzdur. Taşıma ücretinde tasarruf sağlar.

Konteynerlerin sağlam yapısı ile hasar riski azalır.

Konteynerlerin hava geçirmez yapısı sayesinde taşıdığı yüklerin bozulma riski de ortadan kalkar.

Konteyner taşımacılığına en çok deniz yolu taşımacılığında ihtiyaç vardır. Denizaşırı ülkelere yapılacak taşımacılık için en ucuzu konteyner taşımacılığıdır.